LEKE TEDAVİSİNDE SON NOKTA: LEKE MASKESİ…ENZİMATİK PEELİNG |  Prof. Dr. Erol KOÇ

LEKE TEDAVİSİNDE SON NOKTA: LEKE MASKESİ…ENZİMATİK PEELİNG | Prof. Dr. Erol KOÇ

Cilt lekeleri genel olarak: güneş, hamilelik, yaşlılık, sivilce, cilt yaraları sonrası ve çil ile gelişebilir. Leke tedavisinde mutlaka bir dermatoloji uzmanının hastayı değerlendirerek tanı koyması esastır. Leke mücadelesinde en önemli şey; öncelikle lekenin teşhisini doğru yapmak olmalıdır. Birbirinden farklı özelliğe, sebebe ve tedaviye sahip çok farklı leke çeşidi bulunmaktadır. Leke tedavisi, lekenin cinsine göre yapılmaktadır. Leke tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler; lazer, ışık tedavileri, kriyoterapi (buz tedavisi), kimyasal peeling, PRP, mezoterapi, leke açan kremler ve son olarak leke maskesi yani enzimatik peeling sistemidir.Enzimatik peeling sistemi daha basit ifadesiyle ‘Leke maskesi’; gebelikteki lekelerde, doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda oluşan lekelerde, yaşlılık lekelerinde, hassas ciltlerin güneşe maruz kalmasıyla oluşan lekelerde ve diğer sebeplerle oluşmuş lekelerin tedavisinde oldukça etkili destekleyici kozmetik bir tedavi şeklidir. Her türlü lekenin tedavisinde tedaviye yardımcı destek olarak kullanılan uygulama kitleridir. Genellikle diğer tedavilerle sorun yaşamış, diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda ve özellikle tedavi başarısızlığı ve kozmetik problemin hastanın psikolojisini olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilir. Kısacası leke mücadelesinde diğer tedavi yöntemlerini tüketmiş hastalarda uygun bir tedavi şeklidir.


Deride bulunan melanin miktarının azalmasına yardımcı olarak pigmentasyonun baskılanmasını sağlar ve leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı baskılar.

Leke maskesi uygulama kitleri çok hafif bir soyucu etken madde içerir. Her türlü cilt tipine, her mevsim uygulanabilir. Hastaya verilen ev devam protokolü ile iyi uygulandığı takdirde 2-4 hafta içinde çok yüksek oranda yanıtla parlak, tazelenmiş ve tüm lekelerden arınmış bir cilt kazanılabilir. Yüz, boyun ve dekolte, karın bölgesi, bacaklar ve eller üzerine uygulanabilir.

Maske bir spatula yardımıyla çok kolay uygulanabilir. Leke probleminin yoğunluğu ile orantılı olarak ve ev devam protokolü düzgün uygulandığı takdirde kısa sürede sonuç alınır. Hassas ciltler de dahil olmak üzere her türlü cilt tipine uygulanabilir. Çok hafif cilt soyucu etken madde içerir dolayısıyla yan etkileri minimal seviyededir. Yılın her mevsiminde uygulanabilir. Ayrıca akne izleri ve ciltteki lekeli görünüm üzerinde de etkilidir.

Uygulama bölgesinde uçuk, bakteriyel, viral bir enfeksiyon olmamalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde uygulanmaz. Açık yaralar ve yeni güneş yanıkları varsa yine uygulanmamalıdır.

Uygulama tek seanslık bir uygulamadır. Doktor gözetiminde yapılan cilt analizi sonrası hangi kitin uygulanacağına karar verilir. Her kit, kişiye özeldir ve sadece tek bir kişiye uygulanır. 

Önce cilt temizlenir, ardından leke maskesi uygulanır. Yaşanan leke probleminin yoğunluğuna göre maskenin tamamı ya da tamama yakın kısmı uygulanır. Lekelerin olduğu bölüme maske daha yoğun sürülür. Leke yoğunluğuna göre maske ciltte 10-12 saat kadar kalır. Bu sürenin sonunda kişi evde maskeyi ılığa yakın soğuk suyla yıkayarak cildini arındırır. İyi nemlendiricilerle ve kit içinde hazır bulunan devam kremleri ile soyulmanın devamı sağlanır. Güneşten korumak ve nemlendirici kullanmak şarttır. Leke maskesi tedavisinde başarının en önemli noktası ise, devam kremini protokolüne uygun olarak düzenli bir şekilde kullanmaktır.

Başka hiç bir işleme gerek bırakmadığı, kişinin hayat kalitesini bozmadığı ve hızlı bir şekilde sonuçlarının görülebileceği bir tedavi metodu olarak leke maskesinin uygulamasının rahat olması, her cilt tipine uygulanabilmesi ve tatmin edici sonuçlarının hızlı bir şekilde görülebilmesi bu tedavinin diğer tüm tedavi seçeneklerinin önüne geçmesini sağlamaktadır.

Leke  maskesi Cosmelan-Dermamelan nasıl bir yöntemdir?

Leke maskesi cosmelan-dermamelan, bir enzimatik peeling sistemi olup, leke mücadelesinde yaygın olarak kullanılan bir çok ajanın biraraya getirilmesi ile oluşturulmuş kombine bir maske sistemidir. Hekim tarafından uygulanan bir maske, sonrasında devam kremi ve nemlendiriciden oluşan bir kittir.


Bugüne kadar uygulanan leke tedavisi yöntemlerinden farkı nedir?

Bugüne kadar uygulanan leke tedavisi yöntemleri, seans seans yapılmakta olup, zaman alıcı ve uzun süreli iken leke maskesi tek seanslık bir uygulamadır.


Leke maskesi tedavisi ne kadar sürer, iyileşme süreci ne kadardır?

Tek seanslık bir uygulama olup, hastaya maskeuygulandıktan sonra 10 saat maske hastanın yüzünde kalır. 10 saat sonunda hasta yüzünü yıkar ve nemlendirici ver devam kremini kullanmaya başlar. Güneşten koruyucu kullanmak ta sarttır. Sonra yavaş yavaş, yüz cildi soyulur ve lekeler kızarır önce sonra da açılmaya başlar. Tıpkı bir papatesa haşlanmasında patatesin kabuğunun soyulduğu gibi cit bir yandan soyulur, bir yandan kızarır. Bu süre ortalama 1 hafta 10 gündür.

Tedavinin devamı için verilen ev devam kitleri neler içerir? Ne şekilde uygulanır?

Ev devam kremi ve nemlendiriciden oluşur. Ayrıca güneş koruyucu da önerilir. Hasta sonrasında önce iyi bir yara bakımı ile ilk bölümünü atlattıktan sonra nemlendirici ve devam kremi kullanır. Üstüne de bol bol güneş koruyucu sürer. Böylece ortalama bir ayda herşey süt liman olur ve cilt sakinleşir. Sonrasında da devam kremini 5-6 a y ve her zaman güneş koruyucu kullanmak şarttır.


Leke  maskesi tedavisi hangi bölgelere uygulanabilir?

Tüm yüz, gövde, vücut, eller, kollar ve dekolte bölgesine uygulanabilir.


Leke  maskesi tedavisi hangi tür cilt lekelerinin tedavisinde etkilidir?

Leke maskesi her türlü güneş hamilelik doğum lekelerinde, çillerde, sivilce ve sivilce izi lekelerinde etkilidir.


Kimler  leke maskesi tedavisi yaptırabilir, kimler  yaptıramaz?

Hamilelik, emzirme döneminde yapılmaz. Onun haricinde herkese her lekeye uygulanabilir. Her mevsim yapılabilir. Ancak bence doğru olanı, temmuz ağustos aylarını atlayıp diğer zamanlar yapılmasıdır. Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Erol KOÇ

logo mesoestetic

Mesoestetic Pharma Grup uluslararası bir ilaç şirketidir. Topikal uygulamalarda, medikal estetik tedavilerde, tıbbi cihazlarda, estetik profesyonellere yönelik kozmesötiklerin ve nutrasötiklerin araştırma, geliştirme ve pazarlık alanlarında uzmanlanmıştır.

mezoklinik link

Vizyonumuz müşteri mutluluğunu temel prensip kabul ederek, Türkiye kozmetik pazarına en son teknolojik gelişmeleri içeren ürünler sunmak ve Mezoklinik markasını aranan bir çözüm ortağı haline getirmektir.

Please publish modules in offcanvas position.